Najlepsze akcesoria trekkingowe, których nie możesz zapomnieć

Wygodne i funkcjonalne plecaki trekkingowe

Wśród najważniejszych akcesoriów trekkingowych, które nie mogą się nie znaleźć na twojej liście, na pierwszym miejscu powinien pojawić się plecak trekkingowy. Jest on fundamentalnym elementem wyposażenia dla każdego miłośnika górskich wycieczek. Plecak trekkingowy musi być przede wszystkim wygodny, ponieważ przecież na naszych plecach spędzi najwięcej czasu.

Ale wygoda to nie wszystko, równie istotna jest funkcjonalność, czyli pojemność plecaka oraz liczba i układ kieszeni. Każda z tych rzeczy ma wpływ na to, jak sprawnie poradzimy sobie z pakowaniem i czy rzeczywiście uda nam się zabrać wszystko, co jest nam potrzebne. W przypadku plecaków trekkingowych warto zwrócić uwagę również na materiał, z którego zostały wykonane. Powinien być on odporny na zmienne warunki atmosferyczne typowe dla górskich szlaków.

Pożywienie i sprzęt do gotowania w terenie

Wybierając się na trekking, trzeba pamiętać o zapasach energetycznych. Istotne znaczenie mają produkty odżywcze, które dostarczą nam niezbędnej porcji kalorii oraz mikro i makroelementów. Pamiętać jednak trzeba, że powinny być one jak najlżejsze, a jednocześnie najmniej zajmujące miejsce. Idealne będą batoniki energetyczne, orzechy, suszone owoce, a także gotowe do spożycia dania liofilizowane.

Każdy miłośnik trekkingu powinien w swoim plecaku mieć również zestaw do gotowania w terenie. Świetnie sprawdzą się tutaj niewielkie, poręczne kuchenki turystyczne na paliwo stałe lub gazowe, lekkie garnki o dużej pojemności oraz złożone sztućce. Wszystko to pozwoli nam przygotować ciepły posiłek, który będzie szczególnie cenny podczas chłodniejszych wypraw.

Odzież i obuwie trekkingowe

Jako że w górach pogoda potrafi być nieprzewidywalna, nasza odzież musi być przede wszystkim funkcjonalna i dopasowana do warunków atmosferycznych. Na pewno warto zainwestować w odzież wykonaną z materiałów oddychających i odprowadzających pot, rozważając również zakup kurtki przeciwdeszczowej. Jeśli planujesz trekking zimą, nie zapomnij o ciepłej bieliźnie termoaktywnej.

Podobnie jest z obuwiem – nie można zapomnieć o porządnych butach trekkingowych. Dobrej jakości obuwie powinno być komfortowe, dobrze dopasowane, zapewniające odpowiednie wsparcie dla stopy i kostki, a przede wszystkim powinny być odporne na wodę i mają dobre własności termoizolacyjne. To nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Podstawowe akcesoria survivalowe

W górach zawsze trzeba być przygotowanym na różne sytuacje, dlatego w twoim plecaku nie może zabraknąć podstawowych rzeczy z zakresu surwiwalu. Mowa tutaj o takich przedmiotach jak latarka, kompas, zapalniczka lub zapałki wodoszczelne, mały nóż, a także zestaw naprawczy do plecaka i ubrań.

Bardzo ważnym elementem jest również apteczka pierwszej pomocy. Powinna zawierać przynajmniej plastry, opatrunek, środki do odkażania ran, aspirynę i leki przeciwbólowe. Zawsze dobrze jest też mieć małą książeczkę z podstawami pierwszej pomocy – w sytuacji kryzysowej może okazać się nieoceniona. https://mountainexplorers.eu